Mayovky na Slovensku » Ilustrátori » František Šesták

František Šesták

František Šesták sa narodil 10. septembra 1935 v Sazoviciach na Morave. Najprv navštevoval Zlínsku školu umenia a potom Strednú umelecko-priemyslovú školu v Uherskom Hradišti. V rokoch 1956–1962 študoval na Vysokej škole výtvarného umenia v Bratislave, kde bol jeho učiteľom známy slovenský maliar Ján Mudroch, nestor slovenskej maľby. Po ukončení vysokej školy a po dvojročnom pobyte v Armádním výtvarném studiu v Prahe, sa akademický maliar František Šesták rozhodol zostať v Bratislave. Vo veľkej miere sa venoval ilustráciám kníh hlavne s westernovou a indiánskou tématikou. Bol vynikajúcim portrétistom a venoval sa aj maliarskej výzdobe interiérov verejných budov, obradných siení a kostolov. S obľubou maľoval aj zvieratá, kde sa profesionálne vedel pohrať s farbou a svetlom. Na Moravu do Břeclavi a Hodonína František Šesták pravidelne chodil za svojimi priateľmi, cestou do rodných Sazovic. V roku 1978 sa hodonínska verejnosť zoznámila s jeho ilustrátorskou tvorbou na výstave a dnes máme možnosť vidieť dielo Františka Šestáka v ucelenej podobe v Galérii výtvarného umění v Hodoníně. Ide zatiaľ o najsúbornejšiu autorovu výstavu predkladajúcu výsledky dlhoročnej, zatiaľ len sporadicky prezentovanej tvorby. František Šesták zomrel 14.júla 2004.

Svojimi kresbami spestril knihy Syn lovca medveďov, dva diely Old Surehanda a román Duch Llana Estacada. Keďže tieto štyri tituly z vydavateľstva Mladé letá spolu dejovo súvisia, sú aj ilustrované jedným autorom.

Syn lovca medveďov

Kniha Syn lovca medveďov. Kniha Syn lovca medveďov. Kniha Syn lovca medveďov. Kniha Syn lovca medveďov.

Kniha vyšla dvakrát, v roku 1967 a 1969. Obidve vydania mali 26 ilustrácií.

Tučný Jemmy a Dlhý Davy. Wohkadeh z kmeňa Mandanov. Old Shatterhand. Winnetou, náčelník Apačov. Čierny Jeleň, náčelník Šošonov v zajatí. Hobble Frank a Tučný Jemmy.

Old Surehand I

Kniha Old Surehand I. Kniha Old Surehand I. Kniha Old Surehand I.

Obsahuje spolu 21 ilustrácií, z toho osem celostránkových a sedem dvojstránkových.

Old Wabble, kráľ cowboyov. Vupa Umugi, náčelník Komančov Rakurróov. Old Shatterhand v tábore Komančov v Zajačej doline. Old Shatterhand pri skrotení indiánskeho mustanga. Nale Masiuv v zajatí. Old Wabblov výprask Generálovi na Helmersovej farme.

Old Surehand II

Kniha Old Surehand II. Kniha Old Surehand II. Kniha Old Surehand II.

Vydania z roku 1968 a 1969 majú po 16 ilustrácií, z toho 11 celostránkových a 5 dvojstránkových.

Zálesácka spoločnosť U mamy Thickovej. Pri Vara tu, Dažďovej vode. Kolma - Puši. Kováč a Toby Spencer v kladivovom súboji. Generálov koniec. Smrť Kráľa cowboyov.

Duch Llana estacada

Kniha Duch Llana estacada. Kniha Duch Llana estacada. Kniha Duch Llana estacada.

Táto kniha bola vydaná taktiež dvakrát a každá s dvadsiatimi ilustráciami.

Bob, Bloody Fox a Hobble Frank na ceste do Helmers Home. Na Helmersovej farme. Šiba Big, Železné srdce a Tevua Šohe, Ohnivá Hviezda. Nepravý vyzvedač na Helmersovej farme. Old Shatterhand a Helmers na stope. Duch Llana estacada.

Použitá literatúra:

http://www.litcentrum.sk