Bohumil Buocik

Knihy vydavateľa Bohumil Buocik

Nakladateľ a spisovateľ Bohumil Buocik sa narodil 17. novembra 1913 v Trebostove, okres Martin. Ľudovú a strednú školu vychodil v Martine. Pôvodne pracoval ako obchodný zástupca s garbiarskymi surovinami. V rokoch 1942-1945 pracoval ako redaktor Slovenského nakladateľstva a vydavateľstva v Bratislave a v rokoch 1945-1948 sa stal majiteľom. Po znárodnení vydavateľstvo Práca prevzalo jeho firmu a v rokoch 1948-1950 bol jeho vedúcim pracovníkom a neskôr, až do svojej smrti, v rokoch 1950-1957 redaktorom jeho časopiseckého úseku.
Bohumil Buocik bol selfmademanským podnikateľom v kultúre, ktorý zakrátko vlastnil vydavateľstvo strednej veľkosti a zamestnával približne 60 ľudí. Vydával najmä dobre predajné, bestsellerové tituly zo západných literatúr, ale aj preklady klasických a moderných diel a populárno-náučné diela. Najúspešnejším bol Mitchellovej román Odviate vetrom pod názvom Juh proti Severu. Je autorom niekoľkých kompilačných kníh o podnikaní a jeho slávnych osobnostiach, napr. Podnikateľ a živnostník, Milióny z ničoho, Láska a manželstvo a ďalších.

    • 1948

Lúpežná karavána (Gum)

Lúpežná karavána Lúpežná karavána Lúpežná karavána Lúpežná karavána
  • vydanie: prvé
  • počet strán: 176
  • ilustrácie: bez ilustrácií, obálka Štefan Cpin
  • preklad: Pavol Illéš

Vyšlo brožované aj viazané s farebným papierovým prebalom. Brožované vydanie je rozmerovo väčšie. Obsahuje poviedky Lúpežná karavána, Prekliatec a Ghasuah (Lovci otrokov).

Použitá literatúra:

BAŠKA, Jozef. 2013. CESTY za krásou a poznaním. Vlastivedný magazín. 2013, č. 22, s. 2.